FonoKlubs

Pastāsti citiem:

28. February, Tuesday

INTERVIJA: Ralfs Rubenis par Tranzītu, Fonoklubu, būšanu līdzsvarā un savu mīļāko ķermeņa daļu

Jānis Sildniks: Tranzīts eksistē kopš 1994. gada, ir izdevis 7 albumus (t.sk. dziesmu apkopojumu) un vēl aiz vien turpina aktīvi koncertēt un radīt jaunu mūziku. Tāda statistika noteikti iezīmē mīlestību pret mūziku un savu nodarbošanos. Kā radās ideja par Tranzītu un muzicēšanu kā tādu?

Ralfs Rubenis: Doma radās bērnudārzā – jau toreiz man patika uzstāties. Mākslinieki tādi ekshibicionisti ir - gribas, lai viņu darbus redz un novērtē. Man patika dziedāt, gribēju, lai to arī redz.

Sāku bērnudārzā, tad gāju uz mūzikas skolu, spēlēju klavieres. Ar mokām pabeidzu; uz mūzikas vidusskolu neaizgāju. Tad bija motokrosa periods, kas arī beidzās.

Kāpēc beidzās?

Ar Javu iebraucu aizmugurē zirgu pajūgam, pagulēju slimnīcā pusotru nedēļu.

Kaut ko salauzi?

Tantei salauzu kaut ko - izrāvu viņu no pajūga ārā. Pašam bija smadzeņu satricinājums. Par apdrošināšanā iegūto naudu nopirku pirmās tumbas. Sākām spēlēt diskotēkas, un tādā veidā arī tā mūzika aizgāja.

1994. gadā bija pirmā Tranzīta uzstāšanās. Kādas dziesmas toreiz spēlējāt - atceries un spēj nodungot vēl kādu?

Jā.. (dzied) „Kas gan pateiks kāpēc..” Vēl joprojām mana mīļākā dziesma. Koncertos neizpildām, jo aranžējums ar gadiem noveco un esmu paslinks pat uz jaunām dziesmām, kur nu veco atjaunošanai. "Pasakas" dziesma saucās.

Pats kādreiz mēdz klausīties savus albumus?

Bija ilgs brīdis, kad savu mūziku centos neklausīties, taču kaut kā pa šiem gadiem esmu pieradis. Tāpat arī savas intervijas nepatīk klausīties un skatīties... bet pierod.

Dziesma „Es nevaru būt balts” - noteikti viena no populārākajām Tranzīta kompozīcijām. Par ko tā ir, kā tā tapa un no kurienes smēlies iedvesmu, to rakstot?

Godīgi sakot, iedvesmas tur nebija nekādas – vajadzēja lipīgu piedziedājumu. Tā viņš arī tapa. Vārdi? Tur viss vārdos ir pateikts - nekāds dižais zemteksts tur nav. Cilvēkam ir jābūt līdzsvarā. Ja viņš darbā visu laiku smaida, ir laipns un priecīgs, intervējot ir pārspīlēti jauks, tad viņš droši vien reizēm aiziet aiz stūra un.. (smejas) uzvelk treniņtērpu un ēd saulespuķu sēkliņas. Visam ir jābūt līdzsvarā, jā.

Es domāju, ka mēs šobrīd esam līdzsvarā, ne?

Nē, šoreiz neesam līdzsvarā, nē.

Kāpēc?

Nu, šoreiz tā kā cenšamies būt labāki. Pareizāki. Tad, kad kamera un mikrofons būs izslēgts, tad mēs atkal līdzsvaru veidosim.

Tiesa. Kādā mērā dejotāji piedalās Tranzīta programmas vai dziesmu tapšanā?

Vislielākajā mērā. Viņi piedalās deju aranžēšanā jeb horeogrāfijā, plus, viņi piedalās arī muzikālajā daļā. Viņi saka: "Ralf, kad būs jaunas dziesmas?" Tā kā viņi spēlē ļoti lielu lomu.

Tu pats arī dziedi, dejo un kusties uz skatuves, mēģinot turēt līdzi džekiem fonā - tas nav ļoti sarežģīti?

Pareizi pateici - es kustos uz skatuves. Es to nenosauktu par dejošanu. Man meita dejo, kura mācās kultūras koledžā par dejotāju, tā ka tas talants tika viņai. Man nepalika.

Bet kustoties uzstāties ir pat labāk - tu atbrīvojies, parādās elpa, enerģija ir. Viss notiek. Tu pamosties! Tagad esmu tāds mierīgs un miegains. Vajadzēja mums pirms intervijas padejot! Nu, ne mums... Saproti pareizi. (smejas)

Mēs vēl uzdejosim pēc koncerta!

Pēc koncerta nevienu vairs negribas redzēt. Tāpēc arī interviju labāk ir sniegt pirms tam. Ja uz skatuves atdod visu, tad pēc tam ir grūti pasmaidīt.

Kad bija pēdējā reize, kad uzstājāties Cēsīs?

Pirms diviem gadiem? Nevar būt.. (grupas dejotāji precizē – pirms pusotra gada Pils estrādē).

Un kādas atmiņas?

Ļoti pozitīvas. Cilvēki nāca klāt un jautāja - kad jūs beidzot uzstāsieties, jo bija vairākas grupas. Jaukas atmiņas par Cēsīm vispār. It sevišķi senie un labie laiki, kad Saules ielas klubiņš bija. Mārtiņš Kreilis mums labās atmiņās, jā.

Par Fonoklubu kaut ko biji dzirdējis, pirms braucāt uz šejieni?

Par Fonofestu vairāk. Lasīju, ka Fonofest ir kļuvis par meinstrīmu – vairs neesot tikai alternatīvā mūzika. Ja jau pat Tranzīts Fonoklubā uzstājas?! (smejas) Kas ar Jums, Fono, notiek?!

Nu, šodien mums ir visu pasākumu pasākums - Treniņtērpu Ballīte. Vai Tu zini, kā mums šeit pagājušajā gadā gāja?

Pats neesmu skatījies to video, bet stāstīja, ka labi, un biļetes esot uzreiz izpirktas.

Kādas šovakar sajūtas pirms kāpšanas uz skatuves.

Visnotaļ pozitīvas. It sevišķi pēc tā, kas notika LMA Studentu Klubā. „Aiziesim uz Tranzītu prikola pēc.” Tāpat droši vien arī šovakar - Tranzīts un Treniņtērpu Ballīte. Būs baigi forši! Pēc tam nez kāpēc tie visi "prikola pēc" atnākušie dzied līdzi, vārdus zina no galvas. Man jau patīk.

Tā kā esi uzstājies uz daudzām skatuvēm, bieži esi bijis televīzijā..

Neesmu bijis bieži televīzijā.

Katrā ziņā esi bijis visur kur - uz kādām skatuvēm ir visforšāk uzstāties?

Te mums ar dejotājiem domas dalās. Viņiem patīk lieli stadioni un tādas lietas, man atkal patīk klubiņi. Pat ne pilni. Kaut vai daži cilvēki. Ja ir par daudz publikas, zūd saikne. Tas man nepatīk.

Vai Tevi mēdz atpazīt uz ielas, piemēram, paprasīt autogrāfu?

Nē, tika traki nav. Man arī prieks, ka tā.

Nealksti popularitātes?

Ir jauki, ja tevi atpazīst un pasmaida - tad viss kārtībā. Visādi citādi man tas īsti nesaista.

Tik un tā - Tu piedalījies šovā Zvaigžņu lietus, turklāt dabūji 2. vietu. Tas noteikti iedeva arī zināmu atpazīstamību.

Jā, atpazīstamību viennozīmīgi, tāpēc arī piedalījos, lai gan šovi man tā... Diez ko nepatīk. Jo tur tu strādā šovam, nevis šovs strādā tev.

Ko domā par jaunajiem šoviem un komerciālu produktu ražošanu, kas solās kļūt par jaunajām zvaigznēm?

Izkristalizēsies. Tie, kas būs, tie būs - ar vai bez šova. Tie, kuri tādi nav pēc būtības - tos cilvēki arī ātri vien aizmirsīs. Kas gribēs, cītīgi strādās un uz to mērķtiecīgi tieksies, tiem arī būs viss kārtībā.

Kādā intervijā Tranzītu raksturoji kā deju mūzikas dinozaurus.

Nu jā, nav taču ne 100. debijas, ne Mikseru, ne grupas Pamatinstinkts. Kur viņi ir?

Kur viņi ir? Pie mums katrā ziņā nav.

Nu, Agris Semevics ir 3 dziesmas uztaisījis. Tā kā uzaiciniet! Pēc tam uzaiciniet grupu „Ūdens”... vai „Gaiss”. „Gaiss”, manuprāt, jā. Modrim Skaistkalnam ir projekts. Uzaiciniet abus divus, samontējiet kopā un sanāks gandrīz 100. debija.

Ko šovakar gribētu vēl papildus Tranzītam uz Fonokluba skatuves?

Dzelzs Vilku es gribētu šovakar noteikti. Jumpravu - dod šurp! Lādezeru.

Grupu Enhet negribētu?

Nepazīstu. Laikam nezinu. Atmet linku – paklausīšos.

Ko tu domā par mani?

Latvisks puisis - vismaz pirmais iespaids tāds. Varētu tajās bruņinieku cīņās Cēsīs pilsdrupās piedalīties

Es nevarētu noturēt tās bruņas - viņas taču ir šausmīgi smagas. Taču par bruņiniekiem runājot - kad tu pēdējo reizi kāvies?

Pamatskolā laikam. Par fiškām. Zini, kas ir fiškas?

Esmu spēlējis - man bija daudz Mortal Kombat fišku.

Nē, tas ir pavisam kaut kas cits. Konfekšu papīrīši jāsaloka trijstūrīšos vai četrstūrīšos un jādauza pret palodzi. Ja uzmet virsū, tas ir tavējais, ja padzen apakšā - visas ir tavējās! Nu, tad plēsām mēs viens otram tur pionieru kaklautus cīnoties.

Nu, tad paldies! Lai jums lielisks koncerts, novēlēšu tev veiksmi..

Vai pēdējais jautājums nebūs? (norāda uz intervētāja pierakstu lapas lejasgalu)

Ok, bet tam man ir jākoncentrējas. Tātad: kura ir tava mīļākā ķermeņa daļa sevī?

Īstenībā nekas jautrs nebūs. Galva ir mana mīļākā ķermeņa daļa.

Un mugura?

Mugura... Vakardien man piezvanīja: "Jūs esat laimējis 10, 20 vai 30 latus. Jums patīk TV reklamētās preces?" Gribēja pārdot memory putas. Prasīja vai arī mugura nesāpot. Tev nezvana tādas sievietes un nepiedāvā kaut ko?

Diemžēl nē. Kur Tu esi licis savu telefona numuru?

Nekur! Viņš ir pieejams brīvi, kaut vai telefona grāmatā.

Kādi augļi tev garšo?

Panesās, ja? (smejas) Pomelo ir labs tagad ziemā – tāds liels. Vitamīniem. Kivi no rīta ar jogurtu un pārslām arī ir labs.

Tu ar sportu nodarbojies?

Jā, uz sporta zāli eju. Fitness tas laikam skaitās. Cilāju svarus. Nevis tā trīs reizes un cik var izspiest, bet vairāk uz sajūtām.

Cik reizes tu vari uzspiest guļus un, cik reizes grudaku?

Ar spiešanu guļus es nenodarbojos. Ar to ir jādarbojas no agras jaunības un profesionāli. Man to džeku nedaudz pat žēl ir, jo, manuprāt, kad viņi būs gados, tad viņiem sāpēs.
Grudaks ir krūšu muskuļi, latviskojot, ja? Spiežu, bet ar nelieliem svariem un vairāk atkārtojumus.

Esi kādreiz paukojies?

Jā, esmu paukojies.

Nopietni?

Tevis pieminētajā šovā mums viena dziesma bija no „Trīs musketieriem”. Tur arī mēs paukojāmies.

Ko par bembjiem domā?

Mana mīļākā marka ir fords, bet par bembjiem - visu to labāko. Nekāda naida, vienkārši vajag ar prātu braukt. Marka jau ir ļoti laba, bet imidžs viņai tāds - traki jaunieši vai...

Vai švaks PR?

Nē, labs. Pie mums varbūt tāds ir izveidojies. Viens no dejotājiem brauc ar piekto BMW, domā par septīto.

Esi Fonoklubā pavadījis jau gandrīz stundu. Kā šeit patīk?

Siltāk varēja būt. Kafija ar pienu gan laba. Tikai cepuma nebija klāt kafijai.

Ak, jā, cepumus mēs aizmirsām.

Man teica, ka saulespuķu sēkliņas esot šovakar cepumu vietā, bet nez... tas neder. Nevaru izšķirties, kuras sēkliņas ir labākas - Fiška vai Babuška. Bet abas ir labas.